Raak mij aan! Touch me!

Bruisend wetenschapsfestival vol muziek, dans, shows, science battles en een gezellige borrel. Voor alle nieuwsgierigen! 

Onderzoekers zijn op zoek naar oplossingen voor de grote uitdagingen van deze tijd. Dagelijks staan ze op hun labs, graven ze in de grond, duiken ze de oceanen in of analyseren ze teksten om onze samenleving vooruit te brengen. Om de onderzoekers en de oplossingen die ze vinden te vieren en te bevragen, wordt jaarlijks in heel Europa de Europese Nacht van de Onderzoekers georganiseerd. Dit jaar op vrijdagavond 26 september.

In Nederland is Groningen de place-to-be. De vier RUG Schools voor Wetenschap en Samenleving organiseren samen met Forum Groningen en andere partners de Europese Nacht van de Onderzoekers, een te gek wetenschapsfestival met ruim 50 programmaonderdelen rondom het thema Create Your Own Future. Stadjers, Ommelanders, studenten, onderzoekers en niet-onderzoekers: alle nieuwsgierigen zijn welkom! 

Tijdens de avond geniet je van mini-colleges, experimenten, quizzes en opstellingen. Ga los op de soulvolle muziek van Katie Koss, schuif aan bij bioloog Auke Florian Hiemstra om alles te leren over recyclende vogels, print je eigen toekomstsnacks of ontdek samen met presentatrice Dzifa Kusenuh hoeveel microplastics er in je lichaam zitten. Hou de pagina de komende tijd in de gaten voor het programma.

Luister, praat, experimenteer en quiz jij mee? Kaarten zijn inclusief een consumptiemunt. Hou de pagina in de gaten voor updates over het programma.

De Europese Nacht van de Onderzoekers wordt mede gefinancierd door de Europese Commissie, onder het Horizon Europe Onderzoek en Innovatie programma, grant agreement No.101162172 en Akkoord van Groningen.

Het programma is gemaakt door: RUG Schools voor Wetenschap en Samenleving*, Studium Generale, Universiteitsmuseum, Young Academy Groningen, Science LinX, Forum Groningen en BKB | Het Campagnebureau.

*Met de vier Scholen voor Wetenschap en Samenleving zet de Rijksuniversiteit Groningen zich in voor vier cruciale maatschappelijke thema’s: meer gezonde jaren (Aletta Jacobs School), digitale samenleving, technologie en Artificiële Intelligentie (Jantina Tammes School), duurzame samenleving (Rudolf Agricola School) en energie en klimaat (Wubbo Ockels School). Samen met het publiek, onderwijsinstellingen, overheden en het bedrijfsleven worden deze vraagstukken aangepakt en de wereld vooruit geholpen.

Er zijn (nog) geen nieuwe data ingepland voor Europese Nacht van de Onderzoekers.

Programma

  • Rabo Studio
  • Newsroom
  • 3 West
  • Dakpatio
  • STACH
  • Tribune
  • Witte Tribune
  • Wonderland achter
  • Wonderland voor

Highlights

Let the Body Move: de evolutie van Afro-rooted muziek

In deze DJ-workshop neemt Elizabeth Falade je mee op een reis door de ontwikkeling van Afro-rooted muziek in de 21e eeuw. Van Afrobeat tot Hip-Hop, R&B, Amapiano en UK Garage: ontdek hoe deze ritmes verhalen vertellen over kracht, blijdschap en innovatie.
Elizabeth draait een set die laat horen hoe Afro-rooted muziek de wereld rondging en hoe traditie en technologie daarin samenkomen. Voor even vormen we samen een levend archief, waar dans en geschiedenis elkaar raken en muziek ons verbindt en verandert – voorbij grenzen en generaties.

Door: Elizabeth Falade, Faculty of Arts, RUG
 

Let the Body Move: de evolutie van Afro-rooted muziek

Is 3D-geprint voedsel het eten van de toekomst?

Stel je voor: je eten hoeft niet meer op de traditionele manier gekookt te worden, maar komt uit de printer. Lizette Oudhuis laat zien hoe 3D-voedselprinters gerechten maken die volledig zijn afgestemd op jouw persoonlijke voorkeuren en behoeften. Zo kan een sporter precies de juiste hoeveelheid eiwitten binnenkrijgen, terwijl een oudere persoon voedsel kan eten dat makkelijker te kauwen is. 3D-voedselprinten opent nieuwe mogelijkheden om voeding slimmer, gezonder en duurzamer te maken.

Door: Lizette Oudhuis, Research Center Biobased Economy, Hanze 

Is 3D-geprint voedsel het eten van de toekomst?

App-ocalypse

WhatsApp, TikTok, Chrome, Google Maps, Excel en zelfs ChatGPT – we gebruiken ze dagelijks en kunnen ons leven bijna niet meer zonder voorstellen. Maar wat als dat wél moest? In deze workshop verkennen Oskar J. Gstrein en Elisabeth Wilhelm samen met jou de apps en diensten van vandaag: wat zijn hun voor- en nadelen, welke alternatieven bestaan er, en waarom worden die alternatieven minder vaak gekozen door het grote publiek?

Door: Oskar J. Gstrein, Campus Fryslân, Jantina Tammes School, RUG & Elisabeth Wilhelm, Faculty of Science and Engineering, RUG

App-ocalypse

Katie Koss

De van origine Oekraïense Katie Koss (Katja Poltavets) is een soulvolle indie-popartiest. Met haar zwoele, jazzy stem, kenmerkende gitaarspel en melodieuze baslijnen (denk North Sea Jazz meets Lowlands), neemt ze luisteraars mee in een persoonlijke zoektocht naar vrijheid en zelfliefde. Haar makerschap is een spiegel van haar innerlijke reis, waarin ze worstelingen en groei vertaalt naar herkenbare, emotionele verhalen over feminisme, etniciteit en identiteit. Soms met een flinke dosis zelfspot, soms met een rauwe kwetsbaarheid.

Katie Koss

Auke-Florian in de nesten

Wat hebben onderbroeken, bouwhelmstickers en cocaïne-envelopjes met dieren te maken? Heel veel, blijkt uit het onderzoek van Auke-Florian Hiemstra. Hij onderzoekt 'animal architecture' – dingen die door dieren zijn gemaakt – en neemt je in dit theatercollege vol humor mee in de bizarre wereld van moderne vogelnesten. Dieren bouwen allang niet meer alleen met takjes: in een wereld vol mensen en afval grijpen ze alles aan wat ze kunnen vinden. Wat zegt dat over ons – en wat kunnen wij van die dieren leren? Verwacht absurde vondsten, verrassende inzichten en verhalen die zelfs de New York Times en National Geographic haalden.

Door: Auke-Florian Hiemstra, Wiskunde en Natuurwetenschappen Instituut Biologie, Universiteit Leiden
 

Auke-Florian in de nesten

Muziek door The Lay

The Lay, 5 man sterk, 2 meter lang en 1 dikke sound. Catchy nummers en mooie verhalen met een weemoedig tintje. Opgericht in 2014 met een duidelijk doel: écht mooie songs schrijven en mensen raken.
De eerste EP genaamd ‘Dying Weight’ kwam in 2018 uit. ‘The Ripper’ is nog steeds een favoriet bij fans van het eerste uur.
In 2024 zag eindelijk hun langverwachte debuutalbum genaamd ‘Room For Dreaming’ het levenslicht. Tien gloednieuwe nummers met een frisse sound laten je The Lay ervaren als nooit tevoren. Na tien jaar samen staat dit album symbool voor hun liefde voor de muziek en voor elkaar.
 

Muziek door The Lay

Dzifa

Dzifa houdt ervan om mensen te verbinden en verhalen tot leven te brengen. Je kent haar als presentator van 3 op Reis, waar ze de wereld rondreisde op zoek naar nieuwe perspectieven. Ook presenteerde ze het populaire YouTube-format Drugslab en werkte ze bij Spuiten en Slikken, waar ze maatschappelijke thema’s rondom seks, drugs en het lichaam onderzocht. Tijdens het festival is Dzifa host van meerdere talks in de Rabostudio. Verwacht scherpe vragen, goede gesprekken en een flinke dosis humor.

Dzifa

AI & Technologie

Gezondheid

Klimaat & Natuur

Energie

Samenleving

Blijf op de hoogte

Blijf op de hoogte

Onze laatste films, talks, exposities, events en meer elke week in je mailbox!

Selecteer nieuwsbrieven