Raak mij aan! Touch me!

Dus, zeg het maar: wat geeft jouw leven betekenis? 

We staan op, ontbijten en haasten ons naar werk of studie. Dag in, dag uit. Geen wonder dat we ons soms afvragen: wat is de bedoeling van dit alles? Is dít het nou?

Of het nou komt door de sleur van het dagelijks leven of door een ingrijpende gebeurtenis, iedereen krijgt vroeg of laat te maken met zingevingsvragen. We zoeken naar betekenis: we dagen onszelf uit in werk, stichten een gezin of vliegen naar Bali om ons spiritueel te ontwikkelen. Maar waarom zijn we eigenlijk op zoek naar een bestaansreden? Is het zweverig of juist zinvol? In hoeverre zit de zin om te leven in onze genen en is het maakbaar? Hoe vind je zingeving? En kan een eindeloze zoektocht naar zingeving – met zelfhulpboeken, therapieën en retraites – ook juist averechts werken?

Host Lara Harbers gaat in gesprek met verschillende gasten. Rogier Hoenders is psychiater en bekleedt de leerstoel Zingeving aan de Rijksuniversiteit Groningen. Met hem bespreken we waarom we als mens op zoek zijn naar een bestaansreden en hoe zingeving bijdraagt aan ons welzijn. Ook gaan we in op de vraag of we zingeving wel kunnen creëren. Nienke de Graaf schijnt hierop haar licht vanuit haar rol als geestelijk verzorger. Zij vertelt hoe zij mensen ondersteunt bij hun zingevingsvragen en gaat in op de vraag of een eindeloze zoektocht naar zingeving juist ook averechts kan werken. Daarnaast komt Carien van der Velde aan het woord. Zij richt zich op de vraag wanneer we ons werk als zinvol ervaren, en hoe je hierover het gesprek kunt aangaan op de werkvloer. Tim Voors vertelt over zijn lange wandeltochten, over het belang van tijd alleen doorbrengen in de natuur, en hoe dat volgens hem helpt om te ontdekken wat jouw leven betekenis geeft. Deze avond is er ook poëzie van Esmé van den Boom, stadsdichter van Groningen.

Agenda

Er zijn (nog) geen nieuwe data ingepland voor Je moet er maar zin in hebben.

Lara Harbers is moderator, programmamaker en zet zich met haar evenementenbureau MESH in voor creatieve en vernieuwende evenementen in Groningen. Door haar eindeloze nieuwsgierigheid en jarenlange ervaring als interviewer, redactielid en moderator weet Lara hoe ze interessante verhalen naar boven kan krijgen. 

 

20941

Rogier Hoenders is psychiater bij Lentis en hoogleraar Zingeving, Leefstijl en GGZ aan de Rijksuniversiteit Groningen. Hij is gefascineerd door de vraag: hoe werkt de menselijke geest? Een klinisch perspectief ontwikkelde hij in ruim 25 jaar als psychiater en zorginnovator. Een spirituele kijk leerde hij via het Tibetaans Boeddhisme, met meditatie, retraites en pelgrimstochten naar Tibet en Nepal. Sinds 2023 voegt hij daar een wetenschappelijke invalshoek aan toe, als hoogleraar aan de RUG. Hij doet onderzoek naar mindfulness, compassie, zingeving en een gezonde leefstijl. Als mindfulness-trainer en coach begeleidt hij zorgprofessionals en patiënten bij duurzame gedragsverandering. Eind dit jaar verschijnt zijn boek hierover bij uitgeverij Boom. 

21820

Nienke de Graaf werkt als geestelijk verzorger in de psychiatrie en ouderenzorg. In de rol van geestelijk verzorger ondersteunt ze mensen in situaties van verlies, psychisch lijden en nabijheid van de dood. Dit doet ze middels gesprekken, maar ook door gebruik te maken van rituelen, kunst en gedichten. Zingeving staat centraal in de vragen waar zij mensen bij ondersteunt: waarom overkomt dit mij? Waar doe ik het (nog) voor? In haar studie heeft ze zich gericht op zingeving in de context van klimaatcrisis, en dan specifiek of en hoe hoop gecultiveerd kan worden in een situatie die steeds hopelozer lijkt. Zingeving is voor haarzelf een mateloos interessant onderwerp: Waar hou je je aan vast als alles om je heen op losse schroeven komt te staan? Wat is de grond van jouw bestaan?

22146
Carien van der Velde heeft een grote interesse in (levens)vragen die raken aan het alledaagse. Momenteel zit ze in de afrondende fase van haar master Werk & Zingeving, waarin ze onderzoek deed naar zingeving in relatie tot werk. Wanneer ervaren we ons werk als zinvol? En welke elementen spelen daarin een rol? Naast haar studie is Carien actief voor de Studentenkoepel voor Levensbeschouwelijke Organisaties (SKLO), een platform dat zich inzet voor onderwerpen rond zin- en betekenisgeving onder studenten in Groningen. Daarnaast is Carien ook geïnteresseerd in de relatie van zingeving met authenticiteit, burgerschap en populaire cultuur.
22142
Tim Voors heeft door twaalf landen en over vier continenten gelopen, het onbekende tegemoet. In 2016 liep hij de Pacific Crest Trail van Mexico naar Canada en in 2017 de Te Araroa in Nieuw-Zeeland. Op het Japanse eiland Shikoku wandelde hij de oude 88 Tempels-pelgrimage. Ook liep hij meerdere keren de bekende Camino de Santiago in Spanje. Zijn avonturen zijn beschreven in meerdere boeken, waaronder de bestseller Alleen. Volgens Tim is het leven vol en druk. Deze avond komt hij vertellen hoe we tijd kunnen creëren om Droomdoeners te worden in plaats van Dagdromers. Hij spreekt over het belang van tijd alleen doorbrengen in de natuur en hoe dat volgens hem helpt om erachter te komen wat jouw leven betekenis geeft.
22066

Esmé van den Boom is Stadsdichter van Groningen in 2024 en 2025. Ze schrijft gedichten, proza, toneel en liedjes. Haar werk draait altijd om fascinatie en ontdekking, een onderzoek naar het vertrouwde. Ze stond op vele podia als Noorderzon, Read My World, Dichters in de Prinsentuin en de Frankfurter Buchmesse. Esmé was Huisdichter van de Rijksuniversiteit Groningen, finalist van schrijfwedstrijd Write Now! en deelnemer aan de Schrijfresidentie in Parijs van deBuren. De gemeente Groningen kende haar het Hendrik de Vriesstipendium toe voor haar bundel Eigen kamers, over de toekomstdromen en -angsten van Groningse vrouwen.

7639

© Henk Veenstra

Boekentips over dit thema

Blijf op de hoogte

Blijf op de hoogte

Onze laatste films, talks, exposities, events en meer elke week in je mailbox!

Selecteer nieuwsbrieven